Jak pomóc osobie z depresją?
Depresja to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych. Według badań wykonanych w 2015 roku cierpi na nią ponad 3 proc. dorosłych Polaków.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD, zespół natręctw, nerwica natręctw, zespół anankastyczny) są zaburzeniem zdrowia psychicznego, które dotyka ludzi w każdym wieku i z różnych środowisk.
Fobia społeczna
Fobia społeczna powoduje u cierpiących na nią osób bardzo poważne problemy. Wpływa na występowanie dotkliwych zaburzeń lękowych, a z czasem rzutuje na całe życie chorego, utrudniając mu codzienne funkcjonowanie.
Leczenie depresji
Terapia depresji jest u wszystkich pacjentów procesem długotrwałym, niezależnie od stosowanej metody leczenia. Aktualnie stosowane są cztery główne sposoby leczenia zaburzeń depresyjnych.
Aleksytymia – co to jest, jakie są objawy i jak leczyć
Aleksytymia, nazywana również analfabetyzmem emocjonalnym, to przypadłość, z którą może się zmagać nawet 10 proc. populacji.
Co to jest depresja, jakie są jej przyczyny i objawy
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedno z zaburzeń psychicznych, jakim jest depresja, to wiodąca przyczyna niesprawności i niezdolności do pracy na świecie.
Zwolnienia i zaświadczenia lekarskie w ZUS
Każdej osobie, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby (np. depresji, ChAD, nasilonych natręctw, itd), a jest objęta ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje zasiłek chorobowy.
Ustawa o Ochronie Zdrowia Psychicznego
Jednym z głównych aktów prawnych regulujących funkcjonowanie różnych obszarów opieki psychiatrycznej w Polsce jest Ustawa o Ochronie Zdrowia Psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 roku.